STAFFORD NATIONAL EXHIBITION FIFE SHOW
                                                 
                                MAJOR WINNERS-2016

BEST IN SHOW                                     JIMMY ROBERTS

BEST OPP / SEX IN SHOW                  CARLINE AND MORTON

BEST CHAMPION                                 GREEN AND STILLIE

BEST NOVICE                                       JIMMY ROBERTS

MOST CLASS WINNERS IN SHOW     CARLINE AND MORTON

BEST GREEN IN SHOW                       GREEN AND STILLIE

BEST JUNIOR                                        MISS EMMA DENTON SNAPE

                    BEST OF COLOURS - CHAMPIONS

BEST CLEAR                                          B CALDWELL

BEST VAR / UP TO 10% Inc TICKED     HERD AND SUMMERVILLE

BEST VARIEGATED                              .A.E. COOPER

BEST HEAVILY VARIEGATED               CARLINE AND MORTON

BEST SELF/FOUL GREEN                    GREEN AND STILLIE

BEST CINNAMON                                  GRAHAM DAVIES

BEST ALLIED TO WHITE                       M. KEYTE

                       BEST OF COLOURS - NOVICES

BEST CLEAR                                    JOHN HOOF

BEST VAR / TO 10% Inc TICKED     B. MANN

BEST VARIEGATED                         S. TOON

BEST HEAVILY VARIEGATED        J.ROBERTS

BEST SELF/FOUL GREEN             FERNANDO CANADA

BEST CINNAMON                           REG PEARCE

BEST ALLIED TO WHITE                FERNANDO CANADA

TOTAL OF 1147 BIRDS

JUDGES ENGAGED

JIM WATKINS          (WALES)

JIM MURRAY           (SCOTLAND)

GARY ARCHER       (ENGLAND)

MIKE BELL               (ENGLAND)

CHARLIE ADAMS    (ENGLAND)

IAN WATSON            (ENGLAND) 





          CLEVELAND BORDER AND FIFE CLUB 2016
                                               


Best Fife.                                 A.S Kendall

Best Champion.                      A.S Kendal 

Best Clear.                              F Sanderson

Best 10%                                Goodwin & Ashton

Best Variegated                      D Lumsden

Best H/Variegated                   Gerald Spencer

Best Dark                                A.S Kendall

Best Cinnamon                      Goodwin Ashton

Best White/Allied Variegated. Jones&Williams

Best Self Fawn/Blue                Jones&Williams

NOVICE SPECIALS

Best Novice                           Jack Holvey

Best Clear.                                 J Swatton

Best 10%                                    J Swatton

Best Variegated                         Jack Holvey

Best Variegated                         Jack Holvey

Best Cinnamon                         J Swatton

Best White/Allied Variegated   Jack Holvey

Best Self / Fawn / Blue              W Gupillot

Best Juvenile                            Miss Katie Gorin





                   THE I.F.C.C 2016

           


Best Fife Canary In Show                        C. Gardiner       2-3

 2nd Best Fife Canary In Show                 E.McAteer       48-2

 3rd Best Fife Canary In Show                  M.McCan        35-3

 4th Best Fife Canary In Show                  K.Connolly      54-3

 5th Best Fife Canary In Show                  E.McAteer       72-5

 6th Best Fife Canary In Show                  P.Doyle           10-8

 7th Best Fife Canary In Show                  J & M Bryne     6-5



                      CHAMPION AWARDS


Best Champion                                        C.Gardiner       2-3                      

Best Champion Flighted                            C.Gardiner      73-1

Best Champion Unflighted                         C.Gardiner      2-3

Best Champion Clear Yellow                      C.Gardiner      2-3

Best Champion Clear Buff                          E.Butler          4-1

Best Champion 10% Green Yellow              J & M Byrne    6-5

Best Champion 10% Green Buff                 D.Garvey        7-5

Best Champion Variegated Green Yellow     P.Doyle          10-8

Best Champion  Variegated Green Buff        S.Finn           12-12

Best Champion Heavily Variegated Green    C.Gardiner     16-4

Best Champion Green Self or Foul               D.Lynch         19-5

Best Champion Cinnamon                          A Castles        24-2

Best Champion White                                M.McCan        35-3

Most Points 4 Nominated Birds                   A.Castles          

        

                  

                         NOVICE AWARDS


Best Novice                                              E. McAteer       48-2

Best Novice Flighted                                  P.Carville        74-1

Best Novice  Unflighted                              E.McAteer       48-2             

Best Novice  Clear Yellow                           M.Oliver          37-7

Best Novice  Clear Buff                               P.Carville        40-1                               

Best  Novice 10% Green Yellow                   M.Oliver         41-5         

Best  Novice 10% Green Buff                      P.Nesbitt        43-1

Best Novice  Variegated Green Yellow          P.Harrison      46-12

Best Novice  Variegated Green Buff             E.McAteer       48-2

Best Champion Heavily Variegated Green     P.Nesbitt        51-2        

Best Novice  Green Self or Foul                    K.Connolly     54-3

Best Novice  Cinnamon                                K.Connolly     58-1

Best Novice  White                                      E.McAteer      72-5

Most Points 4 Nominated Birds                     P.Harrison
    

          

OTHER AWARDS 

BEST JUNIOR FIFE                                      C.Ruddy

total birds entered  582

Judges Engaged      Wayne Morton and Keith Roberts

  

                 
     EAST OF ENGLAND BORDER AND FIFE 2016

BEST FIFE..........J&R WEAIRE

BEST CHAMPION.....J&R WEAIRE

2nd BEST CHAMPION FIFE.....M&P MAJOR

3rd BEST CHAMPION FIFE......G.HOLMES

4th BEST CHAMPION FIFE......C.HART

5th BEST CHAMPION FIFE......K.FERRY

6th BEST CHAMPION FIFE......J&R WEAIRE

7th BEST CHAMPION FIFE......J&R WEAIRE


BEST NOVICE FIFE.................R&S BREWERS

2nd  BEST NOVICE FIFE..........N.WREN

3rd   BEST NOVICE FIFE..........D&S WHIPPS

4th   BEST  NOVICE FIFE.........D.EATHEROLL

5th   BEST NOVICE FIFE..........M.FIELDGATE

6th   BEST NOVICE FIFE..........R&S BREWERS

7th   BEST NOVICE FIFE...........M.FIELDGATE

BEST CHAMPION CLEAR.........G.HOLMES

BEST CHAMPION VARIEGATED......M&P MAJOR

BEST CHAMPION HEAVILY VARIEGATED....J&R WEAIRE

BEST CHAMPION SELF..................................C.HART

BEST CHAMPION CINNAMON........................C.HART

BEST CHAMPION ALLIED TO WHITE...........J&R WEIRE

BEST NOVICE CLEAR...........................D.EATHEROLL

BEST NOVICE VARIEGATED..............M.FIELDGATE

BEST NOVICE HEAVILY VARIEGATED............M.FIELDGATE

BEST NOVICE SELF..........................................N.WREN

BEST  NOVICE CINNAMON...............................D&S WHIPPS

BEST  NOVICE ALLIED TO WHITE.................M.FIELDGATE

BEST CHAMPION 10%   ...................................G.HOLMES

BEST NOVICE        10%   ..................................R&S BREWERS

DENNIS REED MEMORIAL TROPHY PRESENTED BY 
MEMBERS OF THE L.F.F.C.C     ...............J&R WEAIRE

Entries 477
 Judges Frank Sanderson, Steve Cook                

 



                                       NORTH WEST F.F.C.C


BEST FIFE.                                                      BARRY CALDWELL

BEST CHAMPION                                            BARRY CALDWELL

2nd BEST CHAMPION                                     HENRY COOPER
 
3rd BEST CHAMPION                                     JIM MURRAY

4th BEST CHAMPION                                     A & S KENDALL

5th BEST CHAMPION                                     CARLINE & MORTON

BEST NOVIICE                                                JIMMY ROBERTS

2nd BEST NOVICE                                          STEVE CULLEN
 
3rd  BEST NOVICE                                          REG PEARCE

4th  BEST NOVICE                                          JOHN SWATTEN
 
5th  BEST NOVICE                                          COLIN KENNEDY

BEST OF COLOURS CHAMPION

BEST CHAMPION CLEAR                                H. COOPER

BEST CHAMPION VAR TO 10%                        B. CALDWELL  (BEST FIFE )

BEST CHAMPION VARIEGATED                      J. MURRAY

BEST CHAMPION H / VARIEGATED                 C. DUDLEY

BEST CHAMPION GREEN / SELF OR FOUL    CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION CINNAMON                         CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION ALLIED TO WHITE              A & S KENDALL

BEST OF COLOURS NOVICE

BEST NOVICE CLEAR                                     J. SWATTON

BEST NOVICE VAR TO 10%                             S . CULLEN

BEST NOVICE VARIEGATED                            J. ROBERTS
                       
BEST NOVICE H / VARIEGATED                      S. CULLEN

BEST NOVICE GREEN / SELF OR FOUL          J. ROBERTS

BEST NOVICE CINNAMON                               R. PEARCE

BEST NOVICE ALLIED TO WHITE                   C. KENNEDY








                                              INTERNATIONAL F,F,C,C



BEST FIFE IN SHOW                                        W. WRIGHT

BEST CHAMPION VARIEGATED                       W. RIGHT  ( BEST IN SHOW )

BEST CHAMPION OPPOSITE SEX                   CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION H / VARIEGATED                  CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION  CLEAR                                W. WRIGHT

 BEST CHAMPION 10 %                                    G. DAVIES

BEST CHAMPION GREEN                                 CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION CINNAMON                           G. NORTHERN

BEST CHAMPION BLUE OR FAWN                    CLARKE & GILLOTT


BEST NOVICE FIFE                                           S. KIMPTON

BEST NOVICE GREEN                                       S. KIMPTON ( BEST NOVICE )

BEST NOVICE OPPOSITE SEX                          D. FONES

BEST NOVICE WHITE,BLUE OR FAWN               D. FONES

BEST NOVICE CLEAR                                        A. WYATT

BEST NOVICE 10 %                                            A. WYATT

BEST NOVICE VARIEGATED                               T & D McCARTHY

BEST NOVICE H / VARIEGATED                          K. WESTBROOK

BEST NOVICE CINNAMON                                  J O"KEEFE

BEST JUNIOR                                                     T. JONES



               





                                     SOUTHERN COUNTIES F.F.C.C


BEST FIFE IN SHOW                                   B. BARNES

BEST CHAMPION                                        B. BARNES

2nd BEST CHAMPION                                J & R WEAIRE

BEST CHAMPION CLEAR                          CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION 10% / VARIEGATED     CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION L / VARIEGATED           B. BARNES ( BEST FIFE )

BEST CHAMPION H / VARIEGATED          D. TOVELL

BEST CHAMPION SELF GREEN                J & R WEAIRE

BEST CHAMPION CINNAMON                   CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION ALLIED / WHITE           J & R WEAIRE

BEST CHAMPION FLIGHTED                     A. TODD

NOVICE SPECIALS

BEST NOVICE IN SHOW                             A. WYATT

2nd BEST NOVICE                                       MISS K. WESTBROOK

BEST NOVICE CLEAR                                 A. WYATT

BEST NOVICE 10 % / VARIEGATED           A. WYATT  ( BEST NOVICE )

BEST NOVICE L / VARIEGATED                 D & S WHIPPS

BEST NOVICE H / VARIEGATED                MISS K. WESTBROOK

BEST NOVICE SELF GREEN                      D & S WHIPPS

BEST NOVICE CINNAMON                          D & S WHIPPS                    

BEST NOVICE ALLIED TO WHITE              D & S WHIPPS




     SOUTHERN ENGLAND F.F.C.C


BEST FIFE IN SHOW                           F. SANDERSON

BEST CHAMPION                                F. SANDERSON                 

2nd BEST CHAMPION                        CLARKE & GILLOTT

3rd BEST CHAMPION                          J & R WEAIRE

 4th BEST CHAMPION                          CARLINE & MORTON

5th BEST CHAMPION                           M. TURNER

6th BEST CHAMPION                           CLARKE AND GILLOTT

7th BEST CHAMPION                           CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION CLEAR                     F. SANDERSON 

BEST CHAMPION 10%                          P. JACKSON

BEST CHAMPION VARIEGATED          CLARKE & GILLOTT

BEST CHAMPION H / VARIEGATED     J & R WEAIRE

BEST CHAMPION SELF GREEN           CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION CINNAMON               CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION ALLIED TO WHITE    J & R WEAIRE

NOVICE SPECIALS

BEST NOVICE                                          J. HOLVEY

2nd BEST NOVICE                                   J. HOLVEY

3rd BEST NOVICE                                   S & K BELL

4th BEST NOVICE                                    T. WENT 

5th BEST NOVICE                                    J. MELVILLE

6th BEST NOVICE                                    D & S WHIPPS

7th BEST NOVICE                                    S & K BELL

BEST NOVICE CLEAR                             S & K BELL                               

BEST NOVICE 10%                                  S & K BELL

BEST NOVICE VARIEGATED                  J. HOLVEY

BEST NOVICE H / VARIEGATED            T. WENT

BEST NOVICE SELF GREEN                  J. MELVILLE

BEST NOVICE CINNAMON                     D & S WHIPPS

BEST NOVICE ALLIED TO WHITE         J. HOLVEY




             North Wales FFCC Results 2016



Best In Show     J. Swatten
 
Best Op Sex       A & S Kendall
 
Best Champion   A & S Kendall
 
Best Novice      J. Swatten
 
Best Fltd         C & L Thomas
 
Best Junior   Cillian Ruddy 



               Champion
 
Best Clear                 F. Sanderson
 
Best 10%                  M & M Gorin
 
Best Variegated        A & S Kendall
 
Best H/Variegated     Herd & Sommerville
 
Best Self/Foul           C & L Thomas
 
Best Cinnamon          Herd & Sommerville
 
Best White/Fawn        P. Doyle 

Novice Specials

Best Clear              J. Swatten
 
Best 10%               M. Woodhall
 
Best Variegated      J. Swatten
 
Best H/Variegated   E. Jones
 
Best Self/Foul         K. Connolly
 
Best Cinnamon       M. Woodhall
 
Best White/Fawn     G & A Hughes




        NORTH OF ENGLAND F.F.C.C


BEST IN SHOW                                             A & S KENDALL                                       

BEST CHAMPION                                         A & S KENDALL

BEST NOVICE                                               M. PILMER

BEST CHAMPION CLEAR                             I. WATSON

BEST CHAMPION TICKED / VARIEGATED  H. COOPER

BEST CHAMPION VARIEGATED                  A & S KENDALL

BEST CHAMPION H / VARIEGATED             C. DUDLEY    

BEST CHAMPION SELF GREEN                  CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION CINNAMON                     S. COLLINS

BEST CHAMPION ALLIED TO WHITE          G. SPENCER

NOVICE SPECIALS

BEST NOVICE CLEAR                                  J. SWATTON

BEST NOVICE TICKED / VARIEGATED       M. PILMER

BEST NOVICE VARIEGATED                       J. FLETCHER

BEST NOVICE H / VARIEGATED                  C. CARR 

BEST NOVICE SELF GREEN                        J. O" KEEFE

BEST NOVICE CINNAMON                           J. SWATTON

BEST NOVICE ALLIED TO WHITE               M. PILMER

JUDGES ENGAGED  

R.PAINE

MICK MAJOR

PATRICK MAJOR

D.TOVELL

D. SHELBOURNE

D. WEAVER

J. WATKINS



                        CORNWALL AND DEVON F.F.C.C


BEST FIFE IN SHOW                               K&S ROBERTS

BEST CHAMPION                                    K&S ROBERTS

BEST OPP / SEX                                      P. WILLIAMS

BEST CHAMPION CLEAR                      T. KEIRLE

BEST CHAMPIONI VARIEGATED           N. ORAM

BEST CHAMPION H / VARIEGATED      K & S ROBERTS

BEST CHAMPION SELF GREEN            N.ORAM

BEST CHAMPION CINNAMON               J. WATKINS

BEST CHAMPION ALLIED TO WHITE    K 7 S ROBERTS

NOVICE SPECIALS

BEST NOVICE CLEAR                             P. WILLIAMS

BEST NOVICE VARIEGATED                  P. WILLIAMS

BEST NOVICE H / VARIEGATED            P. WILLIAMS

BEST NOVICE SELF GREEN                  P. WILLIAMS

BEST NOVICE CINNAMON                     K. CLEMO

BEST NOVICE ALLIED TO WHITE         K. CLEMO

BEST JUNIOR                                         BARNDOM  MORCOM

BEST RESERVE JUNIOR                       BARNDOM  MORCOM

181 BIRDS BENCHED

JUDGE   D.WEAVER




                     MIDLAND F.F.C.C


BEST FIFE IN SHOW                               F. McCARTNEY

BEST CHAMPION                                   CARLINE & MORTON 

BEST NOVICE                                         F. McCARTNEY

BEST CHAMPION CLEAR                      SMITH & EVANS

BEST CHAMPION 10%                           P. JACKSON

BEST CHAMPION VARIEGATED           CLARK & GILLOTT

BEST CHAMPION H / VARIEGATED     CARLINE & MORTON

BEST CHAMPION SELF GREEN           J  & R WEAIRE            

BEST CHAMPION CINNAMON              G. NORTHERN

BEST CHAMPION ALLIED / WHITE       M. TURNER

BEST CHAMPION FLIGHTED                 M. KEPTE

NOVICE SPECIALS

BEST NOVICE CLEAR                            J. SWATTON

BEST NOVICE 10%                                 T. McCARTHY

BEST NOVICE VARIEGATED               KENNEDY & O"KEEFE

BEST NOVICE H / VARIEGATED             J. ROBINSON

BEST NOVICE SELF GREEN                  F.McCARTNEY

BEST NOVICE CINNAMON                     G & A HUGHES

BEST NOVICE ALLIED / WHITE              M. PILNER

BEST NOVICE FLIGHTED                     KENNEDY & O"KEEFE

BEST JUNIOR                                          ELLEN RAINE 

TOTAL BIRDS ENTERED 17OO PLUS                                                    




              NORTH STAFFS AND SOUTH CHESHIRE F.F.C.C


BEST FIFE IN SHOW                             YATES & SPARE

BEST CHAMPION IN SHOW                  YATES & SPARE

BEST NOVICE IN SHOW                        J. ROBERTS

BEST JUNIOR IN SHOW                         NOT AWARDED

BEST CHAMPION CLEAR                       H. COOPER

BEST CHAMPION 10% VARIEGATED    MURDIE & WILSON

BEST CHAMPION VARIEGATED           CLARK & GILLOTT

BEST CHAMPION H / VARIEGATED      JONES & WILLIAMS

BEST CHAMPION SELF GREEN            YATES & SPARE

BEST CHAMPION CINNAMON               G. SPENCER

BEST CHAMPION ALLIED / WHITE       CLARK & GILLOTT

BEST CHAMPION FLIGHTED                 JONES & WILLIAMS

NOVICE SPECIALS

BEST NOVICE CLEAR                            P. NUGENT

BEST NOVICE 10% VARIEGATED         P. NUGENT

BEST NOVICE VARIEGATED                 N. HUGHES

BEST NOVICE H / VARIEGATED           J. ROBERTS

BEST NOVICE SELF GREEN                G & A HUGHES

BEST NOVICE CINNAMON                   D. FONES

BEST NOVICE ALLIED TO WHITE        D. FONES

BEST NOVICE FLIGHTED                     J. ROBERTS




            WEST WALES F.F.C.C


Best Fife in Show                          Smith & Evans

Best Champion                              Smith & Evans

Reserve Best Champion                N. Oram

Best Novice                                   T. McCarthy

Reserve Best Novice                     T. McCarthy

CHAMPION SPECIALS

Best Champion Clear                     Smith & Evans

Best Champion  Var to 10%          T. Warman

Best Champion Variegated             J.J. Harris

Best Champion H/Variegated         K & S Roberts

Best Champion Self                        N. Oram

Best Champion Var Cinnamon       G. Davies

Best  Champion Self Cinnamon      J. Watkins

Best Champion White Allied          T. Keirle


NOVICE SPECIALS

Best Novice Clear                          T. McCarthy

Best Novice  Var to 10%               T. McCarthy

Best Novice Variegated                W. Bishop

Best Novice H/Variegated             J.J. Jones

Best Novice Self                           J.J. Jones

Best Novice Var Cinnamon          C. Jones

Best  Novice Self Cinnamon        T. McCarthy

Best Novice White Allied            W. Fraser

 




           CUMBRIA BORDER AND FIFE

Best Fife                                I. Watson

Best Champion                      I. Watson
Best Champion Clear                 I. Watson

Best Champion  Var to 10%      Green & Stillie          

Best Champion Variegated        G. Jackson

Best Champion H/Variegated    G. Spencer

Best Champion Self                    L. Robson

Best Champion Cinnamon          R. Weir

Best Champion White Allied      B. Timmons


NOVICE SPECIALS

Best Novice                                 S. Stitt

Best Novice Clear                       I. Graham

Best Novice  Var  to 10%            I. Pilmer

Best Novice Variegated               S. Stitt

Best Novice H/Variegated           T. Abbot

Best Novice Self                          M. Pilmer

Best Novice Cinnamon                G. McKenzie

Best Novice White Allied           A. O"Donnell




                             EAST ANGLIA F.F.C.C


Best Fife                                      Frank Sanderson

Best Champion                           Frank Sanderson

2nd Best Champion                    Colin Mills

3rd Best Champion                     Colin Dudley

Best Champion Clear                  Frank Sanderson

Best Champion 10%                   Dave Horrex

Best Champion Variegated         Lou Russell

Best Champion h / Variegated    Colin Dudley

Best Champion Self                    Colin Mills       

Best Champion Cinnamon         Colin Hart

Best Champion White / Fawn     Mark Turner   

NOVICE SPECIALS

Best Novice                               Nigel Wren

2nd Best Novice                        Brenda Kettle

3rd Best Novice                         R & S Bewers

Best Novice Clear                      R & S Bewers

Best Novice 10%                        Brenda Kettle                

Best Novice Variegated              Mark Fieldgate 

Best Novice H / Variegated         Mark Fieldgate 

Best Novice Self                         Steve Bloss

Best Novice Cinnamon               D & S Whipps 

Best Novice White / Fawn          Nigel Wren

Entries 528

Judges Engaged       Stefan Vadder

                                  Norbet Bachler
                                
                                  James weaire


Make a free website with Yola