NORTHUMBERLAND & DURHAM F.F.C.C


BEST IN SHOW                                               CLARKE & GILLOTT

BEST CHAMPION                                            CLARKE & GILLOTT

BEST NOVICE                                                 GEORGE CURRY

BEST CHAMPION CLEAR                                 F. SANDERSON

BEST CHAMPION  VARIEGATED                      I. WATSON

BEST CHAMPION HEAVILY VARIEGATED         M & J WATSON

BEST CHAMPION GREEN                                CLARKE & GILLOTT

BEST CHAMPION CINNAMON VARIEGATED     F. SANDERSON
  
BEST CHAMPION SELF CINNAMON                 CLARKE & GILLOTT

BEST CHAMPION ALLIED TO WHITE                G. WILSON

NOVICE SPECIALS

BEST NOVICE CLEAR                                       K. BAINBRIDGE

BEST NOVICE VARIEGATED                             G. CURRY

BEST NOVICE HEAVILY VARIEGATED               G. CURRY

BEST NOVICE GREEN                                       R. SHAW

BEST NOVICE CINNAMON VARIEGATED           G. CURRY

BEST NOVICE SELF CINNAMON                       GRAINGER & SON

BEST NOVICE ALLIED TO WHITE                     G. CURRY

570 BIRDS ENTERED




                                              WEST WALES F.F.C.C 2009


BEST IN SHOW                                                   J.J. HARRIS

BEST CHAMPION                                                SMITH & EVANS

RESERVE BEST CHAMPION                               SMITH & EVANS
                                            
BEST NOVICE                                                     J.J. HARRIS

RESERVE BEST NOVICE                                     D. CHESHIRE                                           

BEST CHAMPION CLEAR OR TICKED                 SMITH & EVANS
                                               
BEST CHAMPION  VARIEGATED                         SMITH & EVANS
                   
BEST CHAMPION HEAVILY VARIEGATED            K & S ROBERTS
    
BEST CHAMPION SELF OR FOUL GREEN           SMITH & EVANS
                               
BEST CHAMPION VAR/H/VAR CINNAMON           J. WATKINS
  
BEST CHAMPION SELF OR FOUL CINNAMON    J.F. WAKEMAN
                 
BEST CHAMPION ALLIED TO WHITE Inc FAWN  SHELBOURNE & HORE

NOVICE SPECIALS                

BEST NOVICE CLEAR OR TICKED                      M. HARRIS
                                       
BEST NOVICE VARIEGATED                               M. HARRIS
                          
BEST NOVICE HEAVILY VARIEGATED                S. BOW
              
BEST NOVICE SELF OR FOUL GREEN               S. BOW
                                  
BEST NOVICE VAR/H/VAR CINNAMON                J.J. HARRIS
           
BEST NOVICE SELF OR FOUL CINNAMON          MARK JONES
                    
BEST NOVICE ALLIED TO WHITE                        D. CHESHIRE

BEST FLIGHTED COCK                                       D. CHESHIRE

BEST FLIGHTED HEN                                         SHELBOURNE & HORE

JUDGES  BILL BANNISTER       ( WAKEFIELD )
               GERALD SPENCER    ( BARNSLEY  )   

             
  



                                                                              FIFE FANCY C.C.


BEST FIFE IN SHOW                                        J.I. ROSS                                               

BEST CHAMPION                                             G. SPENCER
                                               
RESERVE BEST CHAMPION                             G. WILSON
                                                                               
BEST NOVICE                                                  J.I.ROSS
                                                  
RESERVE BEST NOVICE                                  D. BLACK                                                                                

BEST CHAMPION CLEAR                                  G. SPENCER
                                      
BEST CHAMPION LIGHT VARIEGATED             G. SPENCE
                   
BEST CHAMPION GREEN VARIEGATED            G. WILSON
         
BEST CHAMPION H / VAR / T P D                      G. SPENCER
                     
BEST CHAMPION SELF GREEN                        GREEN & STILLIE
 
BEST CHAMPION  CINNAMON                          TURNBULL & LETHRIDGE
           
BEST CHAMPION WHITE OR VARIEGATED       MacEWAN & McGLINCHEY

BEST CHAMPION BLUE OR FAWN                     MacEWAN & McGLINCHEY

BEST CHAMPION FLIGHTED                             GREEN AND STILLIE

NOVICE SPECIALS            

BEST NOVICE CLEAR                                       T. CAMBELL
                                    
BEST NOVICE LIGHTLY VARIEGATED               HERD & SUMMERVILLE
                                                           
BEST NOVICE GREEN VARIEGATED                 T. CAMBELL

BEST NOVICE  H / VAR / T P D                          J.I. ROSS
                                
BEST NOVICE SELF GREEN                             D. BLACK
       
BEST NOVICE CINNAMON                                 HERD & SUMMERVILLE
                                                          
BEST NOVICE WHITE OR VARIEGATED            HERD & SUMMERVILLE

BEST NOVICE BLUE OR FAWN                          R. WEIR

BEST NOVICE FLIGHTED                                  HERD & SUMMERVILLE

6 NOMINATED CHAMPION                                G, SPENCER
6 NOMINATED NOVICE                                     J.I. ROSS
BEST JUNIOR                                                  K. STEWART


    



                                                                   MIDLAND F.F.C.C


BEST FIFE AND BEST CHAMPION                  G. SPENCER

BEST NOVICE                                                 G.MacBEATH

BEST JUNIOR                                                  L. WILLIS

BEST CHAMPION CLEAR                                SMITH & EVANS

RESERVE BEST CLEAR                                  G. NORTHERN

BEST CHAMPION VARIEGATED                       A. CARLINE

RESERVE BEST VARIEGATED                         A. DUTTON

BEST CHAMPION HEAVY VARIEGATED           G. SPENCER

RESERVE BEST HEAVY VARIEGATED             M & J GIBSON

BEST CHAMPION SELF GREEN                      SMITH & EVANS

RESERVE BEST SELF GREEN                        M & J GIBSON

BEST CHAMPION CINNAMON                          A. CARLINE

RESERVE BEST CINNAMON                           G. WILSON

BEST CHAMPION ALLIED TO WHITE              CLARKE & GILLOTT

RESERVE BEST ALLIED TO WHITE                G. NORTHERN

BEST CHAMPION FLIGHTED                           C & G VAUGHAN

NOVICE SPECIALS

BEST NOVICE CLEAR                                     N. WILLIS

RESERVE BEST CLEAR                                  B. TUNNICLIFFE

BEST NOVICE VARIEGATED                           G. MacBEATH

RESERVE BEST VARIEGATED                        P. NUTTA
L
BEST NOVICE HEAVY VARIEGATED               S.MAHON

RESERVE BEST HEAVY VARIEGATED            T. JENNINGS

BEST NOVICE SELF GREEN                           G. MacBEATH

RESERVE BEST SELF GREEN                        T. HAGUE

BEST NOVICE CINNAMON                              Mr & Mrs HOOF

RESERVE BEST CINNAMON                           G. MacBEATH

BEST NOVICE ALLIED TO WHITE                   G. MacBEATH

RESERVE BEST ALLIED TO WHITE                T. HAGUE

BEST NOVICE FLIGHTED                               C & G VAUGHAN

TOTAL EXHIBITS = 960
CHAMPION          = 675
NOVICE               = 278
JUNIOR               = 7

JUDGES = T. KELLY----A. WILSON-----J. WEAIRE------M & P MAJOR



  



                                                                 NORTH OF ENGLAND F.F.C.C


BEST FIFE AND BEST NOVICE                   J.I. ROSS
                   
BEST CHAMPION                                        I. WATSON
                                                  
BEST JUNIOR                                             K. STEWART                                                 

BEST CHAMPION CLEAR                           I. WATSON
                                
BEST CHAMPION TICK / VARIEGATED      SMITH & EVANS
                       
BEST CHAMPION VARIEGATED                 A.P. CARLINE

BEST CHAMPION H / VARIEGATED            D. LUMSDEN

BEST CHAMPION SELF GREEN                 SMITH & EVANS

BEST CHAMPION FOUL GREEN                 G. SPENCER
                    
BEST CHAMPION CINNAMON                     A.P. CARLINE
                                             
BEST CHAMPION ALLIED TO WHITE          G. WILSON

NOVICE SPECIALS                          

BEST NOVICE CLEAR                                G. CURRY
            
BEST NOVICE TICKED /  VARIEGATED      T. HAGUE
                    
BEST NOVICE  VARIEGATED                     T. CAMBELL

BEST NOVICE H / VARIEGATED                 J.I. ROSS
            
BEST NOVICE SELF GREEN                      G.HOLDSWORTH
 
BEST NOVICE FOUL GREEN                      G.HOLDSWORTH
                
BEST NOVICE CINNAMON                          G. CURRY
                           
BEST NOVICE ALLIED TO WHITE              T. HAGUE

JUDGES ENGAGED  Mr S RENOLDS /// Mr H. CLARK /// Mr P. CILLOTT
Mr R. GODSALL /// Mr M. LIMRICK /// Mr J. MURRAY /// Mr C. ADAMS
  



                                                                               EAST OF ENGLAND F.F.C.C


BEST CHAMPION                    A. FOX

BEST CHAMPION                    A. FOX

BEST CHAMPION                    A. FOX

BEST CHAMPION                    A. FOX

BEST CHAMPION                    A. FOX

BEST CHAMPION                    J & R WEAIRE

BEST CHAMPION                    B. LEGGETT

BEST NOVICE                         G. MacBEATH

BEST NOVICE                         S. KEHOE

BEST NOVICE                         G. MacBEATH

BEST NOVICE                         K. PECK

BEST NOVICE                         G. MacBEATH

BEST NOVICE                         G. MacBEATH

BEST NOVICE                         G. MacBEATH

JUDGES         M & P MAJOR

 



                                                                     NORTH WALES F.F.C.C



BEST FIFE IN SHOW                                  McEWEN & McGLINCHIE

BEST CHAMPION                                       McEWEN & McGLINCHIE

BEST OPP SEX IN SHOW                           G. SPENCER

BEST CHAMPION CLEAR                           ROB ROY FIFES
                                                       
BEST CHAMPION  VARIEGATED                T. CARLINE
                           
BEST CHAMPION H / VARIEGATED           McEWEN & McGLINCHIE

BEST CHAMPION SELF GREEN                 ROB ROY FIFES
                                                 
BEST CHAMPION VAR. CINNAMON            T. CARLINE
             
BEST CHAMPION SELF CINNAMON           R.H. PARRY
                                                              
BEST CHAMPION ALLIED TO WHITE         CLARKE & GILLOTT

NOVICE SPECIALS          

BEST NOVICE CLEAR                                I. HUMPHREYS
                                           
BEST NOVICE VARIEGATED                      HERD & SUMMERVILLE
                       
BEST NOVICE H / VARIEGATED                 J.I. ROSS
          
BEST NOVICE SELF GREEN                      R. SHAW
                
BEST NOVICE VAR.CINNAMON                  HERD & SUMMERVILLE
                                     
BEST NOVICE SELF CINNAMON                HERD & SUMMERVILLE
                                             
BEST NOVICE ALLIED TO WHITE              P. FIELD


BEST JUNIOR                                            SHANE ROBERTS

TOTAL BIRDS ENTERED    670

 JUDGES  JIM WATKINS ////// KEITH ROBERTS
 //// DEREK WEAVER... ALL FROM WALES             




                                                                    CORNWALL & DEVON F.F.C.C


BEST FIFE / BEST CHAMPION                   MAN AND SIBLEY

RESERVE BEST CHAMPION                       M. BOWLES

3rd BEST CHAMPION                                 M. PASCOE

4th BEST CHAMPION                                 M. PASCOE

5th BEST CHAMPION                                 MAN & SIBLE
Y
6th BEST CHAMPION                                 M. PASCOE

7th BEST CHAMPION                                 MANN & SIBLEY

BEST OPPOSITE SEX                               M. PASCOE

BEST FLIGHTED                                        MANN & SIBLEY

RESERVE BEST FLIGHTED                       R. HANCOCK

BEST CHAMPION CLEAR                           M. BOWLE
S
BEST CHAMPION VARIEGATED                 MANN & SIBLEY BEST IN SHOW

BEST CHAMPION H / VARIEGATED            MANN & SIBLEY

BEST CHAMPION SELF GREEN                R. HANCOCK

BEST CHAMPION CINNAMON                    MANN & SIBLEY

BEST CHAMPION ALLIED TO WHITE         M. PASCOE

NOVICE SPECIALS

BEST NOVICE                                           Mrs P. WHITE

RESERVE NOVICE                                    Mrs S. MARTYN

3rd BEST NOVICE                                     Mrs S. MARTYN

4th BEST NOVICE                                     D. HOLLEY

5th BEST NOVICE                                     Mrs S. MARTYN

6th BEST NOVICE                                     D. HOLLEY

7th BEST NOVICE                                     Mr & Mrs D. PARNELL

BERST NOVICE CLEAR                            D. HOLLEY
                      
BEST NOVICE VARIEGATED                    Mrs S. MARTYN

BEST NOVICE H / VARIEGATED               Mrs S. MARTYN

BEST NOVICE SELF GREEN                    Mrs S. MARTYN

BEST NOVICE CINNAMON                       Mrs P WHIT
E
BEST NOVICE ALLIED TO WHITE            D. HOLLEY

BEST JUNIOR J. ABBOT //  CLEAR YELLOW HEN
RESERVE JUNIOR K. SYMES // VAR.YELLOW COCK
3rd JUNIOR  RN & T MAY // H. VARIEGATED COCK
4th JUNIOR L. SYMES // BEST ALLIED TO WHITE HEN

JUDGE DAVE TANNER ( ALDERSHOT )
TOTAL BIRDS BENCHED 140






                                 SOUTHERN COUNTIES F.F.C.C



BEST FIFE IN SHOW                                  MARK JONES

BEST CHAMPION                                       R & R WATSON

2nd BEST CHAMPION                                PURDIE & LESLIE

BEST CHAMPION CLEAR                          PURDIE & LESLIE
                                                                                 
BEST CHAMPION  VARIEGATED               R & R WATSON
                                           
BEST CHAMPION H / VARIEGATED          J & R WEAIRE
           
BEST CHAMPION SELF GREEN               CLARK & GILLOTT
                                                                  
BEST CHAMPION  CINNAMON                  G. ARCHER
                                                                       
BEST CHAMPION ALLIED TO WHITE        E. GRAHAM

BEST CHAMPION FLIGHTED                    D. TANNER

NOVICE SPECIALS
                   
BEST NOVICE FIFE                                  MARK JONES

2nd BEST NOVICE FIFE                           R & K BOWERS & BROWN

BEST NOVICE CLEAR                              R & K BOWERS & BROWN
                                                                        
BEST NOVICE VARIEGATED                    R. WIGMORE
                          
BEST NOVICE H / VARIEGATED               J.J. HARRIS
            
BEST NOVICE SELF GREEN                    W. GAMMON
                                      
BEST NOVICE CINNAMON                       S.GAMBIN
                                                          
BEST NOVICE ALLIED TO WHITE            E. GRAHAM
   
BEST NOVICE FLIGHTED                        R & K BOWERS & BROWN

TOTAL BIRDS BENCHED     681           
                               




                                                                      NORTH WEST F.F.C.C


BEST FIFE IN SHOW             G. HOLDSWORTH

BEST CHAMPION                  CLARK & GILLOTT

2nd BEST CHAMPION           F. SANDERSON

3rd BEST CHAMPION            B. TIMMINS

4th BEST CHAMPION            G. SPENCER

5th BEST CHAMPION            G. SPENCER

6th BEST CHAMPION            B. TIMMINS
 
7th BEST CHAMPION            CLARKE & GILLOTT

NOVICE SPECIALS

BEST NOVICE                       G. HOLDSWORTH

2nd BEST NOVICE                P. GLOVER

3rd BEST NOVICE                 A & S KENDALL

4th BEST NOVICE                 C & L THOMAS

5th BEST NOVICE                 P. GLOVER

6th BEST NOVICE                 A. WILLIAMS
    
7TH BEST NOVICE                        P. GLOVER

660 birds





           GO TO TOP OF PAGE

Make a free website with Yola